Modernioji šeima keičia tradicinę?
Pastaruoju metu vykę esminiai pokyčiai įvairiuose cartoon gyvenimo srityse turėjo didelės įtakos šeimos institutui. Vis dažniau pastebima, kad Lietuvoje šeima keičiasi, praranda tradicinės šeimos vertybes. Tam įtakos turi spartūs gyvenimo pokyčiai, informacija atėjusi iš Vakarų, kuri laiduoja cartoon kitokį gyvenimo būdą, vertybes, cartoon elgesį. cartoon Lietuvoje tapo madingos neregistruotos santuokos, vaikų auginimas neregistruotoje santuokoje.
Pagal LR Konstitucijos (Žin., 1992, Nr. 33-1014) 38 straipsnį šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Šeima yra unikali socialinė institucija, kuriai tenka ypatingas vaidmuo. Šeimoje cartoon prasideda cartoon individo kaip asmenybės socializacija ir adaptacija. Joje tėvai įdiegia vaikui normas ir vertybes, kurios yra svarbios ir perduodamos iš kartos į kartą. Individui šeima tai pats svarbiausias laikmetis, cartoon kurioje jis pragyveno ketvirtadalį savo gyvenimo ir kurį jis bando sukonstruoti visą likusį gyvenimą. Todėl šeima yra nepakeičiama socialinė cartoon institucija. Joje atsiskleidžia kartų, vyro ir žmonos santykiai.
Pokyčiai, kurie jau vyksta jau 20 amžių (pasikeitė cartoon moters socialinis statusas, kiekvieno visuomenės nario laisvė ir kt.). Šeimos cartoon institucijos pokyčiai leido sumažinti kai kurias problemas ir kartu sukūrė naujų. Vis daugiau pastebimos tokios tendencijos, kaip ikivedybinis seksualinis elgesys, gimstamumo mažėjimas, šeimos auginančios vieną vaiką ar iš vis neturinčios cartoon vaikų, tai jau šeimos instituto problema, kurią būtina spręsti. Vis dėlto yra pastebimi visuomenės prieštaravimai moderniajai šeimai pasaulėžiūros ir pasaulėjautos srityse.
Besikeičiant visuomenės struktūroms, keitėsi ir šeimos santykiai, funkcijos, socialinis cartoon vaidmuo visuomenėje. Šeimos kitimas siejasi su kultūrine šalies raida. K albant apie šeimą, santykius, visiems mintyse iškyla tas pats stereotipas: patriarchalinė šeima-tėvas-medžiotojas, motina-namų židinio saugotoja, gyvena santuokoje nuo jaunystės iki senatvės, augina vaikus ir rūpinasi anūkais. Atrodytų, kas čia blogo? Dabar atsiranda problemų dėl skilimo tarp senų stereotipų suvokimo ir naujų stereotipų nesuvokimo. Šeimos cartoon modernizacija prasidėjo 1960 m. viduryje, po industrializacijos ir urbanizacijos įtakos ir tapo šiuolaikinio pasaulio globalinių pokyčių dalimi. Demografai, šiuos pakeitimus sieja su vertybių sistemos pokyčiais, ypač su individualizmo ir racionalizmo augimu. Šiuolaikinės šeimos formos pokyčiai - kai kurie mokslininkai vadina cartoon tai perėjimu į naujas formas - įvairesnes ir labiau tinkančias šiuolaikiniam vyrui ir moteriai. cartoon Kiti nurodo, kad pasaulio vartotojų visuomenėje šeimos vertybes praranda pozicijas, nes individuali sėkmė iškyla į pirmą vietą ir vyksta žiauri konkurencija cartoon už jos siekimą. Šitose kovose kartu su vyrais vis dažniau dalyvauja ir moterys. Galima pateikti tokius pavyzdžius kaip: moterys vienos augina vaikus, atlieka vyriškus darbus t. y. jos puikiai tvarkosi be vyrų pagalbos. Jeigu įsigilinus į tradicinės šeimos modelį, ten viskas paprasta ir aišku: moteris rūpinasi vaikais ir būstu, o vyras, kaip šeimos galva uždirba pinigus. Tačiau modernioji šeima tuo ir skiriasi, kad visus darbus pasidalija per pusę. Bet visgi kyla daug konfliktų ir nesusipratimų. Viešpatauja visiška lygybė, tačiau moteris tikisi, kad vyras atliks cartoon savo funcijas. Tai reiškia, jog vyras uždirbs pinigus, rūpinsis cartoon kitais svarbiais reikalais, o moteris rūpinsis namais ir vaikais. Neišsakytos mintys bei lūkesčiai lieka, o pasaulis kas minutę keičiasi, todėl sudėtinga nustatyti, kas už ką atsakingas, vyrauja vaidmenų sumaištis.
Šiuolaikinės šeimos formos pokyčiai - kai kurie mokslininkai vadina tai perėjimu į naujas formas įvairesnes ir labiau tinkančias šiuolaikiniam vyrui ir moteriai. Kiti nurodo, kad pasaulio vartotojų visuomenėje šeimos cartoon vertybes praranda pozicijas, nes individuali sėkmė iškyla į pirmą vietą ir vyksta žiauri konkurencija už jos siekima. cartoon Šitose kovose kartu su vyrais vis dažniau dalyvauja ir moterys. cartoon
Nepaisant to mūsų pasąmonėje išlikę močiutės stereotipai, kurie neleidžia jauniems žmonėms elgtis atitinkamai jų poreikiams ir ilgainiui susiformuoja nepilnavertiškumo kompleksas. Niekas neatmeta patriarchalinės šeimos stereotipų, tiesiog šiandien reikia suprasti, kad:
Visų pirma, atsirado didelis santuokų formų įvairumas. Vyrauja santuokos vyresniame amžiuje, nes žmonės labiau cartoon pasiruošę eksperementuoti asmeniniame gyvenime. Taip pat paskutiniu metu labai išpopuliarėjo santuokos, kai sutuoktiniai gyvena skirtinguose butuose, matosi dažniausiai du kartus per savaitę, išeiginėmis dienomis. Tokia santuoka būdinga užimtiems cartoon žmonėms, kurie daug dirba, vertina savo asmeninę laisvę ir bijo kasdieninės rutinos. Kita santuokos rūšis - atviroji. Kai sutuoktiniai naudojasi visiška seksualine laisve.
Visų antra, pasikeitė prioritetai ir verybės. Trečia, intymiojo gyvenimo sferoje pasikei
No comments:
Post a Comment